تبلیغات
مقالات کاربردی مهندسی شیمی - مشكلات معمول در تله بخار

مشكلات معمول در تله بخار

چهارشنبه 7 اردیبهشت 1390 08:57 ب.ظ

نویسنده : محمد حسین فردیار
ارسال شده در: آشنایی با تجهیزات صنعت نفت وپتروشیمی ،

نشتی بخار :

نشیمن شیر در تله بخار می تواند در معرض خوردگی یا فرسایش قرار گیرد. زمانی كه این نشیمن صدمه ببیند، شیر مربوطه نخواهد توانست به خوبی در جای خود قرار گیرد و در نتیجه، بخار فعال از تله نشت خواهد كرد. اگر تله بخار دارای اندازه ای بیش از حد لازم باشد، این نشتی می تواند مقدار قابل توجهی را از بخار هدر دهد.

تعیین اندازه نامناسب :

تله ای كه اندازه آن كوچك تر از اندازه لازم باشد، باعث می شود كه كندانسه در بازدهی انتقال حرارت تأثیر منفی بگذارد زیرا كندانسه یك فیلم نازك روی سطح انتقال حرارت ایجاد می نماید. تله ها معمولاً با استفاده از یك ضریب ایمنی برای محاسبه ی ظرفیت تله، چند مرتبه بزرگ تر از اندازه لازم انتخاب می شوند. تله ای كه ظرفیتی بسیار بالاتر از حد نیاز داشته باشد، باعث هدر رفتن هزینه ها شده، كاركرد آن كند بوده و تولید فشار معكوس بالایی می نماید كه ممكن است عمر تله را به میزان قابل توجهی كاهش دهد.

آلودگی :

كندانسه بخار، اغلب دارای ذرات رسوب و محصولات خوردگی است كه می تواند باعث فرسایش شیرهای تله شود. اگر این ذرات به اندازه كافی بزرگ باشند، ممكن است حتی باعث مسدود شدن شیر تخلیه و یاگیر كردن آن حالت باز گردند. برای اجتناب از این مشكل، باید در بالا دست هر تله اقدام به نصب یك صافی نمود. این صافی باید هنگامی كه سیستم برای اولین بار راه اندازی می شود و هنگامی كه هرگونه تعمیر و تعویض در لوله كشی سیستم صورت می گیرد، تمیز شود.

ایجاد صدا :

به استثنای تله های ترمودینامیكی، اغلب تله ها نسبتاً بی صدا عمل می كنند. در برخی موارد، تله ها ممكن است صدایی جزئی تولید كنند كه ناشی از تخلیه ی كندانسه به داخل بخار در پایین دست شیر تله می باشد. ایجاد صدا در سیستم بخار معمولاً توسط حركت كندانسه در خطوط برگشت عمودی، ضربه قوچ و یا تله های معیوب كه بخار فعال در آن ها به كندانسه خط برگشت نشت می كند، صورت می گیرد.

هواگرفتگی :

زمانی كه تله توسط یك لوله افقی بلند با قطر كم به تأسیسات متصل می شود، كندانسه در فضای بخار باقی مانده و نمی تواند به سمت تله جریان یابد. برای اجتناب از این پدیده، لوله ای كه به تله متصل می شود باید دارای قطر بیشتر و طول كوتاه تری باشد تا نرخ جریان بالاتری را ایجاد نماید. یك روش دیگر برای اجتناب، از این پدیده، تعبیه ی یك شیر تخلیه در نقطه ای در بالای سیستم می باشد.

انسداد توسط بخار :

زمانی كه تله توسط یك لوله افقی بلند با قطر كم به تأسیسات متصل می شود، ممكن است شرایطی به وجود آید كه بخار، مانع از رسیدن كندانسه به تله می شود. كندانسه تا زمانی كه نتواند بخار را جابجا نماید، قادر به رسیدن به تله نخواهد بود. برای اجتناب از این پدیده بایستی تله را تا حد امكان نزدیك به سیستم نصب كرده و یا مسیر مربوطه تخلیه شود. اگر تله درست زیر سیستم یا مسیر نصب شده باشد یك لوله تبادل باید بین این دو بخش در نظر گرفته شود تا به عنوان مسیر تخلیه عمل كرده و از انسداد مسیر توسط بخار جلوگیری نماید. همچنین می توان با نصب یك شیر آزاد كننده از انسداد بخار جلوگیری نمود .

ضربه قوچ :

كندانسه كه در بخش تحتانی خط بخار قرار دارد می تواند باعث بروز پدیده ضربه قوچ شود. زمانی كه بخار با سرعت بسیار بالا حركت می كند، هنگام حركت از روی لایه ی كندانسه باعث ایجاد موج بر روی آن می گردد. اگر این حالت افزایش یابد بخار پرسرعت می تواند كندانسه را به حركت درآورده و هنگام تغییر راستا، یك ضربه خطرناك ایجاد كند. این پدیده را ضربه قوچ می نامند. زمانی كه كندانسه په سرعت به مانعی برخورد می كند انرژی جنبشی آن به انرژی فشاری تبدیل شده و این افزایش فشار ناگهانی می تواند باعث تخریب مكانیسم عملكردی در تله های شناور و تله های ترموستاتیك فشار متعادل گردد. برای اجتناب از این پدیده باید از تله های قدرتمند مانند تله های ترمودینامیكی یا تله های سطل وارونه استفاده نموده و یا راستای لوله كشی را عوض نمود.

انجماد :

اگر سیستم بخار در حالی كه مقدار قابل توجهی كندانسه در تله باقی مانده است متوقف شود و دمای محیط به كمتر از دمای انجماد آب برسد، انجماد در داخل تله رخ خواهد داد. تله های شناور و تله های ترموستاتیك فشارمتعادل، در اثر انجماد به شدت صدمه می بیند. اگر احتمال بروز انجماد وجود دارد باید از تله های ترمودینامیكی یا تله های بی متال كه انجماد بر روی آنها بی تأثیر است استفاده نمود. یك راه دیگر برای اجتناب از این پدیده باز كردن شیرهای تخلیه بعد از متوقف كردن سیستم می باشد.

راهنمایی هایی برای رفع اشكال

اولین قدم در رفع اشكال سیستم، بررسی این نكته است كه آیا تله بخار به درستی نصب شده است یا خیر. رویه های مربوط به نصب را برای انواع مختلف تله ها ارائه می دهد. جدول زیر راهنمایی هایی در مورد رفع اشكال سه مشكل معمول در تله ها ارائه می دهد. این مشكلات عبارتند از: تله های موجود ر سیستم كار تخلیه را انجام نداده و یا مقدار تخلیه آن بسیار پائین است. تله های دارای نشتی بخار فعال می باشد و تله در ظرفیتی كامل به طور پیوسته در حال تخلیه است.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -