تبلیغات
مقالات کاربردی مهندسی شیمی - تاریخچه سیمان

تاریخچه سیمان

سه شنبه 23 آذر 1389 11:26 ب.ظ

نویسنده : محمد حسین فردیار
ارسال شده در: سیمان ،

از نظر لغوی سیمان ماده ای است که دارای خاصیت چسبندگی بودده وتوانایی چسباندن ذرات معدنی را به همدیگر جهت تشکیل یک جسم متراکم را داشته باشد.

در مهندسی عمران سیمان را به عنوان ماده ای برای چسباندن قطعـــات سنگ و شن ماسه و.... می شناسند.

 

مطالعات تاریـــخی بیانگر این واقعیت است که استفاده از سیمان به 4 هزار سال پیش ودر دوره مصر باستان بر می گردد .انها از سنگ اهک استفاده می کردند .بعـدها یونانیها ورومیها اموختند به اهک و اب ماسه وسنگهای خرد شده اضافه کنند ودر واقع اولین بتن به دست انها ساخته شد .

ما ایرانی ها نیزاز ترکیب اهک و خاکستر اجاق ساروج ساخته وبه بیان دیـــگر ترکیبی از سیمان پوزولانی تولید می کردیـــــم .به علت اینکه اهک پخته شده در زیر اب سفت نمی شود ایرانیان ورومیها به همراه سفالهای اهکی پخته شده خاکـستر اتشفشانی یا خاکستر اجاق را پودر کرده وبه عنوان بتون استفاده میکردند.

بعدها در قرن هیجدهم جان اسمیتون دریافت که بهــترین ملات پوزولان با سنگ اهک که دارای درصد قابل توجهی از مواد رسی هست به دست می اید .

بعدها به کلینکر اسیا شده گچ را جــهت تنظیم زمان گیرش اضافه کردند و از کـورهایی با دمای بالاتر که باعث تولید بیشتر سیلیکاتهای دارای اهک و تسریع در کسب مقاوت اولیه بعد از گیرش نهایی میگردد  استفاده شد .

نخستین سیمان پرتلند در امریکا در سال 1872 میلادی در پنسیلوانیا تولید شد . ودر کشور ما نیز در سال 1312 در شهر ری با استفاده از کوره 100 تنی قائم اغاز گردید.  

 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: سه شنبه 23 آذر 1389 11:36 ب.ظ