تبلیغات
مقالات کاربردی مهندسی شیمی - انواع آسیابها در صنعت سیمان

انواع آسیابها در صنعت سیمان

پنجشنبه 20 آبان 1389 02:15 ب.ظ

نویسنده : محمد حسین فردیار
ارسال شده در: سیمان ،

برای پودر كردن "كلینكر" از آسیابهای گلوله‌ای و یا غلطکی استفاده می‌شود . در این قسمت از خط تولید به همراه كلینكر ورودی به آسیاب سیمان ، مقداری سنگ گچ نیز به آسیاب تغذیه می‌گردد . افزایش گچ در تركیب سیمان جهت كنترل گیرش كلینكر صورت می‌گیرد . محصولی كه از پودر شدن كلینكر و گچ خام در آسیاب سیمان حاصل می‌گردد "سیمان" نامیده می‌شود .بخشی از آسیاب سیمان، دستگاه سپراتور (جداكننده) میباشد كه سیمان خروجی از آسیاب قبل از ورود به سیلوهای ذخیره سیمان ، وارد این قسمت میگردد. سپراتور نقش جداكننده ذرات درشت سیمان از ذرات نرم و برگردانیدن ذرات درشت به داخل آسیاب جهت پودر شدن كاملتر را دارد.

از طریق دو نوار تغذیه مجهز به سیستم توزین, سنگ گچ خرده شده و كلینكر وارد آسیاب سیمان گلوله ای می شوند و پس از پودر شدن , پودر حاصله (سیمان ) از طریق بالابر كاسه ای و هوائی (الواتر و ارلیفت) به سیلوهای ذخیره سیمان فرستاده می شود. در دهه اخیر استفاده از آسیاب های غلطكی برای پودر كردن كلینكر و تولید سیمان مرسوم شده است.

آسیابهای سیمان به دو نوع اصلی زیر تقسیم میشوند:

1.                               سیستم مدار بسته

2.                               سیستم مدار باز

در آسیاب مدار بسته عمل سایش در آسیابهای گلوله ائی انجام و خروجی به سپراتور هدایت میشود . با تنظیم سپراتور بخشی از سیمان خروجی از آسیاب با دانه بندی مشخص به نام محصول به سیلو هدایت و ذرات درشت تر جهت سایش مجددا به آسیاب برگردانده میشود.

در آسیاب مدار باز مخلوط کلینکر و گچ پس از خروج از اطاقچه ها با نرمی دلخواه خارج و به سیلو سیمان هدایت می گردد.

در طرحهای جدید از آسیابهای رولر پرس Roller press با سپراتورهای با راندمان بالا استفاده می گردد.

 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -