تبلیغات
مقالات کاربردی مهندسی شیمی - فرایند تولید سیمان

فرایند تولید سیمان

دوشنبه 28 تیر 1389 06:05 ق.ظ

نویسنده : محمد حسین فردیار
ارسال شده در: سیمان ،
سنگ آهک که حدود 75 درصد مواد اولیه سیمان را تشکیل می دهد از معدن استخراج و به قسمتی به نام سنگ شکن(Crusher) منتقل می شود. در سنگ شکن سنگها حد اکثرتا اندازه 12 میلیمتر خرد می شوند . سنگ آهک خرد شده توسط تسمه نقاله (Belt conveyer) به سالن اختلاط منتقل شده وتوسط دستگاهی به نام تپه ساز (Stacker) به صورت تپه ذخیره می شود. دستگاه دیگری به نام باز یاب (Reclaimer) از این تپه های ذخیره شده به مقدار مورد نیاز برداشت کرده و روی تسمه نقاله دیگری می ریزد. این تسمه نقاله مواد را به سمت بونکرهای تغذیه آسیاب مواد خام (Feed bunkers of Raw meal grinding plant) هدایت می کند .در این واحد سه تا چهار بونکر وجود دارد. یکی از آنها مخصوص سنگ آهک و بقیه مخصوص موادی می باشند که حاوی نسبت های مناسبی از کلسیم ، سیلیس ، آلومینیم و اکسید های آهنهستند.که معمولاً سنگ آهن و خاک رس می باشند. در اینجا مواد مذکور به نسبت های معین با هم مخلوط شده وتوسط تسمه نقاله دیگری به طرف آسیاب مواد خام (Raw meal grinding plant) فرستاده می شود. در این واحد به کمک یک میز گردان که چندین غلطک روی آن قرار دارد مواد پودر می شوند وتوسط هوای دمشی، به درون داکت منتهی به سیکلون های جدا کننده ذرات از هوا جریان می یابند. در سیکلون - ها مواد بواسطه نیروی گریز از مرکز و نیروی گرانش از هوا جدا شده واز زیر سیکلون خارج می شوند و توسط انتقال دهندهای به نام Air slide به سیلوهای مواد خام منتقل می شوند. در این سیلوها توسط دمنده هایی کار هموژن کردن مواد انجام می شود. سپس مواد از سیلو به بالای پیشگرم کن (Preheater) منتقل میشوند. در پیشگرم کن مواد در چندین مرحله و در چندین سیکلون توسط گاز داغ خروجی از کوره پیشگرم شده وتحت اثر وزن خود به پایین حرکت می کنند. در اینجا مسیر جریان هوای داغ ومواد بر عکس هم هستند. سپس مواد وارد کوره دوار (Rotary kiln) می شوند. در کوره مواد پخته می شوند. در ابتدا کربنات کلسیم با آزاد شدن دی اکسید کربن به اکسید کلسیم تبدیل می شود و سپس اکسید کلسیم با ترکیبات دیگر، سیلیکات های کلسیم وآلومینات ها را تشکیل می دهند. محصول خارج شده از کوره به درون کولر ریخته شده وخنک می شود.ماده حاصل به شکل کلوخه های سیاه رنگ دانه بندی شده ای است که به آن کلینکر(Clinker) می گویند .
سپس کلینکر توسط نقاله ای فلزی به نام باند آموند (Aumund band) به سیلوهای کلینکر منتقل می شود. بعد از آن کلینکر به آسیاب سیمان(Cement mill) منتقل و با درصد کمی گچ (حدود 4 درصد) مخلوط می شود.این مخلوط توسط آسیاب گلوله ای (Ball mill) آسیاب شده و پودر حاصل که سیمان (Cement) نام دارد، توسط فن (Fan) مکیده شده وبه طرف داکت منتهی به سیکلون جدا کننده (Separator) جریان می یابد. در سپراتور پودر سیمان از هوا جدا شده و به سیلوی سیمان ویا بار گیرخانه منتقل می شود.
جهت جلوگیری از آلودگی هوا گاز خروجی قبل از اینکه وارد دود کش(Stack) شود وارد الکترو فیلتر (Electrofilter)می شود. در این قسمت صفحات بارداری وجود دارد که باعث جذب ذرات گرد و غبار می شود و گاز ورودی به دود کش را تا حد امکان تصفیه می کند .در هر قسمت نیز که گرد و غبار وجود دارد فیلترهایی جهت جمع آوری گرد و غبار وجود دارد که به آن فیلتر کیسه ای (Bag filter) می گویند. 
برای هر یک از واحدهای کوره و کولر ، آسیاب مواد خام و آسیا ب سیمان یک الکترو فیلتر مجزا وجود دارد .
 
شکل (1)- طرح کلی یک کارخانه سیمان

‏1- سنگ شکن(سنگ آهک)2- نمونه گیر3- سالن اختلاط4- سنگ شکن(خاک رس)5- آسیاب مواد خام والکترو فیلتر 6 - سیلوی همگن ‏سازی7- سیلوی تغذیه مواد به پری هیتر8- سیستم انتقال مواد به پری هیتر9- پری هیتر10- داکت هوای تنظیمی11-کوره دوار 12 - کولر ‏و الکترو فیلتر 13- سیلوی کلینکر14- تغذیه گچ15- آسیاب سیمان والکترو فیلتر16- سیلوی سیمان17- بارگیری فله18- بارگیرخانه ‏دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -